duminică, 30 septembrie 2012

Castigatoarea Cupei Marii Negre

CUPA ESTE LA CONSTANTA !!

Tomis Constanta este oficial castigatoarea Cupei Marii Negre , BBK Istanbul a reusit sa castige primul set in fata italienilor de la Castellana ceea ce a facut ca echipa constanteana sa treaca pe locul 1 . Vizualizati in continuare meciul dintre BCC NEP Castellana Grotte si BBK Istanbul la neptun tv . La finalul meciului se va desfasura festivitatea de premiere a echipelor.

Revenim cu rezultatele finale ale meciului dintre Castellana - Istanbul .

Victorie incredibila pentru Tomis

CVM Tomis Constanta - VFB Friderichshafen 3 - 0 (28-26, 25-22, 25-22)

poza sursa blocaut.ro

In meciul disputat contra echipei Friderichshafen condusa de tehnicianul roman Stelian Moculescu, echipa constanteana a reusit un meci de senzatie castigand cu 3 - 0 ultimul lor meci din Cupa Marii Negre. Tomisul a avut un inceput de meci mai greu fiind condusa de germani la cel de-al doilea time-out tehnic cu scorul de 16 - 12 dar au reusit sa restabileasca egalitatea la 20 . Urmatoarele puncte au fost frumoase si de o parte si de cealalta dar pe final echipa constanteana au facut o serie frumoasa de blocaje care au dus la castigarea setului , scor 28 - 26. In cel de-al doilea act al meciului lucrurile nu s-au schimbat foarte mult, Constanta reusind sa isi adjudece si acest set insa mult mai usor, scor 25 - 22 . In ultimul set au fost destul de multe intorsaturi de scor, dar se pare ca pe finalul partidei ,coordonatorul nostru de joc Marin Lescov, a stiut cum sa isi puna in valoare atacantii castigand astfel si ultimul set cu scorul identic ca in al doilea , 25 - 22.
             Tomis Constanta poate sa castige Cupa Marii Negre doar daca echipa italiana Castellana Grotte nu castiga meciul impotriva turcilor de la BBK Istanbul cu scorul de 3 - 0, orice rezultat in afara de acesta o pune pe Tomis in fruntea clasamentului final.

Infrangere pentru Friedrichshafen

Istanbul BBK - VFB Friedrichshafen 3 - 1 ( 25 - 22, 20 - 25, 25 - 23, 25 - 16)

Aseara in echipa condusa de Stelian Moculescu a perdut in 4 seturi in fata celor de la Istanbul BBK. Primul set a fost castigat de cei de la BBK scor 22 - 25 , dar se pare ca cei de la Friedrichshafen au raspuns imediat si au castigat setul urmator scor 25 -20. Setul numarul trei se trece in favoarea celor de la Instanbul care nu au renuntat la batalie si au castigat scor 25 - 23 . A fost un meci frumos si strans mai putin ultimul set , in care cei de la Instanbul BBK au apasat pe aceleratie si i-au batut scurt pe germani ,scor 25 -16. Rezultatul final fiind de 3 - 1 in favoarea turcilor.

Astazi in ultima zi a competitiei puteti urmarii in direct la neptun tv urmatoarele meciuri :

CVM Tomis Constanta - VFB Friedrichshafen
                Istanbul BBK - BCC NEP Castellana Grotte

sâmbătă, 29 septembrie 2012

Retur Cupa Romaniei Volei

Surpriza returului a fost castigarea meciului si a setului de aur de catre noua promovata Simleu, care a reusit sa castige cu scorul de 3 -1 (24:26, 26:24, 25:23, 30:28) si de 15 -9 in setul de aur.

Alte rezultate :
                  Explorări Baia Mare-CSA Steaua Bucureşti 3:0 (25:18, 25:23, 25:19)
                 "U" Cluj-CSM Bucureşti 2:3 (25:22, 24:26, 25:18, 22:25, 12:15)

Sferturile de finală :
CVM Tomis Constanţa-Ştiinţa Explorări
CS Remat Zalău-CSM Bucureşti
CS Unirea Dej-SCMU Craiova
Dinamo Bucureşti-Pheonix Şimleul Silvanei

Tomisul pierde cu Castellana

Tomis Constanta - BCC NEP Castellana Grotte 0 - 3 ( 21 -25, 22 -25. 32 - 34 )

Primul meci din a doua zi din competitia Cupa Marii Negre vine cu o infrangere in trei seturi pentru echipa de la malul marii.A fost un meciu frumos si strans ,dar se pare ca italienii au stiut mai bine cum sa abordeze finalurile de set.  Se pare ca primul set a fost cu ghinion pentru constanteni deoarece a adus o accidentare jucatorului de origine cubaneza Javier Augusto. In locul sau a intrat Marin Lescov. Pe langa aceasta accidentare Tomisul a pierdut primul act cu scorul de 25 -21. Setul cu numarul doi aduce modificari in echipa constanteana, Stancu in locul lui Laza , Igor in locul lui Borota , dar nu au putut aduce castigarea setului desi Stancu a servit excelent pe finalul setului, punand probleme in constructia italiana si facand chiar si un as, nu a putut schimba nimic si setul a fost pierdut la 22. In ultimul act Constanta a mers cap la cap cu italienii de la Castellana pana la al doilea time-out tehnic cand acesti au inceput sa se desprinda. Miraculos constantenii au egalat la 24 dupa o mica relaxare a celor de la Castellana. Urmatoarele puncte au fost unele intense care au tinut spectatorii cu sufletul la gura insa efortul depus de Tomis a fost in zadar, Castellana Grotte a invins , scor final 34 - 32.

Infrangere pentru CSM Bacau 2010 la handbal masculin

CSM Bacau 2010 - CSM Calarasi 29 - 31 (17-17)

Meciul disputat de CSM Bacau 2010 contra echipei CSM Calarasi astazi in Sala Sporturilor din Bacau in care bacauanii au fost infranti de echipa oaspete. A fost un meci frumos si spectaculos cu schimbari de scor. Cele doua echipe au inceput meciul cap la cap pana la punctul 9 , unde echipa bacauana s-a distantat pana la scorul de 14 - 9. Se pare ca jucatorii nostrii s-au relaxat si le-au dat ocazia celor din Calarasi sa revina , pana la finalul primei reprize scorul a fost egal la 17. In repriza a doua echipele au fost egale pana pe finalul partidei , cand in ultimele 3 minute de joc echipa din Calarasi a inscris doua goluri care au dus la victoria acestora, scor final 29 - 31 .

Volei feminin : Stiinta Bacau 2012 - 2013

poza :sursa blocaut.ro

Lotul cu care v-a incepe anul competitional 2012 - 2013 antrenorul Florin Grapa este urmatorul :

R1: Mihaela Herlea (centru), Roxana Iosef (universal), Crina Baltatu (universal), Fales Georgiana (centru), Sabina Miclea (coordonator) Alexandra Sobo (centru), Ramona Breban (universal)
           R2 : Kremena Kamenova (extrema), Saja Aleksovska (coordonator), Lucia Gaido (libero), Emilce Fabiana Sosa (centru), Simona Barzan (libero), Denisa Rogojanu (extrema), Mihaela Truta (extrema)

vineri, 28 septembrie 2012

Victorie VfB Friedrichshafen

VfB Friedrichshafen - BCC NEP Castellana Grotte 3 - 0 (25 - 22, 25 - 17, 23 -25, 25 - 13 )

Ultimul meci al primei zile de competitie se sfarseste cu victoria echipei din Germania . Meciul s-a terminat in 4 acte cu fluctuatii de scor in ambele tabere. Primul set a fost castigat de germani cu scorul de 25 -22 , dupa ce ambele echipe au mers cap la cap pana la punctul 12 . Urmatorul set a fost castigat mai usor de Friedrichshafen , 25 - 17 , un set in care cei de la Castellana au avut o relaxare. Setul cu numarul trei a fost castigat de echipa italiana , 25 -23 acestia reusind sa se concentreze profitand de relaxarea celor de la Friedrichshafen si de greselile facute de universalul german pe finalul setului . Ultimul set al meciului, a inceput prin schimbarea coordonatorului german care se pare ca a fost de bun augur. S-a terminat foarte scurt, jucatorii antrenati de Stelian Moculescu s-au pus pe jucat si i-au umilit pe cei de la Castellana cu scorul de 25 - 13 .

Victorie pentru Tomis

Tomis Constanta - Istanbul BBK 3 - 0 (25-17, 28-26, 25-21)

In primul meci al " Cupei Marii Negre " Tomis Constanta s-a impus in trei seturi contra echipei Istanbul BBK. Se pare ca echipa constanteana arata ca are valoare prin formarea unei echipe superbe care poate aduce titlul la Constanta. Noul coordonator Javier Gonzalez si-a facut debutul in acest meci dar a jucat numai un singur set fiind schimbat de Marin Lescov . Unul dintre cei mai buni jucatori ai acestui meci a fost universalul finlandez Olli Pekka Ojansivu care a bombardat terenul advers .

Au jucat pentru Tomis: Javier Gonzalez, Olli-Pekka Ojansivu, Andrei Laza, Andrei Spînu, Marko Bojic, Milos Terzic şi Vladislav Ivanov (libero). Au mai jucat: Marin Lescov şi Sergiu Stancu. Antrenori: Radovan Gagic şi Erkan Togan

Noul tansfer la Tomis Constanta

Oficialii constanteni au transferat un jucator care a evoluat in ultimii ani numai in prima liga italiana. In locul coordonatorului australian Shane Alexander a venit  coordonator de origine cubaneza pe nume Javier Augusto Gonzalez Panton in varsta de 29 de ani 192 cm inaltime.

Javier Augusto Gonzalez Panton :

În cariera sa a jucat pentru: Florese Spa Bassano-A2 Italia (2006-2007), Ryan Sport Club Doha- Qatar (2007-2008), Bre Banca Lannutti Cuneo-A1 Italia (2007-2009), Tonno Callipo Vibo Valentia-Italia A1 (2009-2010), Copra Piacenza-Italia A1 (2010-2011) şi Fidia Padova-Italia A1 (2011-2012). Până în anul 2005 a fost titularul naţionalei Cubei.

CS DINAMO BUCURESTI 2012 - 2013

Echipa de start a dinamovistilor pentru sezonul 2012 - 2013 este urmatoarea :

De la stanga la dreapta :

R1 : Dinca Cristian (extrema) , Roman Mircea (universal), Olteanu Razvan (centru), Soloc Marius (centru) , Muresan Bogdan (centru) , Paul Craciun (universal)
              R2 : Dobre Catalin (extrema , Despotovski Filip (coordonator) , Alexandru Calin (libero), Bogdan Răzvan Ionuț (coordonator) , Predescu Radu (coordonator) , Ricardo Patran (extrema)

Echipa este antrenata de Radulescu Daniel (A1) si Cristache Catana (A2).

joi, 27 septembrie 2012

Infrangere pentru Stiinta

STIINTA BACAU - SCOALA 181 BUCURESTI 25 - 34

Echipa de handbal feminin Stiinta Bacau a disputat astazi meciul impotriva echipei de la Scoala 181 Bucuresti.A fost un meci foarte greu pentru echipa din Bacau nefiind lasata de adversar sa isi faca jocul dorit . Bacauancele au incercat tot ce le-a stat in putinta pentru a castiga acest meci dar se pare ca nu s-au ridicat la nivelul echipei din capitala, fiind conduse pe durata intregului meci. Scorul la pauza a fost de 11 - 16 pentru bucurestence, care s-au distantat in repriza a doua chiar si la diferenta de 10 goluri. Fetele noastre au avut insa un moment de revenire si au fost mai aproape de cele de la 181 dar in zadar scorul final fiind de 25 - 34 pentru 181 Bucuresti.
          Speram ca aceasta infrangere sa nu le scada moralul fetelor noastre si in urmatoarele meciuri sa faca o figura frumoasa.

VOLEI FEMININ - REZULTATE CUPA ROMANIEI

Meciul de la Sibiu a durat aproximativ doua ore si s-a terminat cu victoria in cinci seturi a Craiovei. Oltencele au inceput frumos partida castigand primele seturi la 21 si 22. In setul trei desfasurarea jocului a fost schimbata iar ca dovada echipa din Sibiu a castigat setul trei cu 29 - 27. Avand moralul ridicat fetele de la Sibiu au reusit sa se impuna si in setul patru la 22. Simtindu-se amenintate oltencele s-au pus pe jucat si au incheiat partida castigand setul cinci cu scorul de 15 -12 .
                    Meciul disputat intre Medicina Targu Mures si CSM Lugoj a fost unul slab din punctul de vedere al directorului executiv Medicina ,Laurentiu Magdas. La cele doua echipe s-a simtit lipsa jucatoarelor straine . Cu toate acestea intr-un meci destul de strans , Medicina Targu Mures a reusit sa se impuna cu 3-0 la seturi (-26,-19,-23) .
                    La Blaj a fost un meci scurt, gazdele reusind sa se impuna in trei seturi " macelarind" echipa din Pitesti. Noua promovata a castigat la 10,18 si 6 cele trei seturi fara a lasa loc de alte comentarii.

Echipele :

Volei Alba Blaj :
      Alice Kapelovies, Roxana Lupu, Adriana Dudnic, Bojana Stojkovic, Marija Sandic, Valentina Rusu şi Laura Mastahac ( libero ). Au mai evoluat Andreea Niţulescu, Melinda Dobeş şi Irina Alexandru.
SCMU Craiova :
      Aline Galean, Adriana Vâlcu, Adriana Bobi, Mihaela Ilina, Andreea Smultea, Sorina Buz şi Ioana Pristavu ( libero ). Au mai evoluat Ana Udubaşa, Alexandra Badea, Ramona Postea.
CSM Sibu :
       Denisa Viloiu, Anca Bunea, Loredana Paşca, Gabriela Dancu, Sorina Marian, Alexandra Ariton şi Loredana Dancu ( libero ). Au mai evoluat: Denisa Calotă, Olivia Buta şi Daria Antonie - Popa-Calotă.
Medicina :
        Lorena Ciocian, Florentina Ivanciu, Adina Salaoru, Alexandra Trică, Roxana Iancu, Cătălina Poboroniuc şi Monica Foca (libero). A mai jucat: Anca Paşca. Antrenor: Milorad Kijac
CSM Lugoj :
          Diana Tătaru, Veronica Lupaşcu, Ioana Vasinca, Ionela Canea, Daniela Lupescu, Laura Lungu şi Andrea Ispas (libero). Au mai jucat: Carmen Crişan şi Mădălina Şonda. Antrenor: Paul Bogdan

Mentionam ca echipa VC UNIC Piatra Neat s-a calificat fara joc pentru ca adversara ei CSM Comision Braila s-a desfintat.

Rezultate finale :

CSM CSŞ Terezianum Sibiu - SCM U. Craiova 2:3 (21:25, 22:25, 29:27, 25:22, 12:15)
CSU Medicina Tîrgu Mureş - CSM Lugoj 3:0 (28:26, 25:20, 25:23)
 CS Volei Alba-Blaj - SCM CSU Argeş Volei Piteşti 3:0 (25:10, 25:18, 25:6)

REZULTATE CUPA ROMANAIEI VOLEI MASCULIN

Capitala Romaniei a fost martora a doua meciuri terminate in tie-break disputate intre Steaua Bucuresti - Explorari Baia Mare si CSM Agronomia Bucuresti - Universitatea Cluj. Al treilea meci s-a disputat la Piatra Neamt unde echipa gazda a intalnit noua promovata Phoenix Simleul Silvaniei , care a pierdut in fata ehipei nemtene in 4 seturi.
               In meciul dintre CSM Agronomia Bucuresti - Universitatea Cluj, echipa clujeana a condus cu 2-0 la seturi, dar a urmat o relaxare inexplicabila a echipei ardelene care a dus la pierderea meciului.
               Al doilea meci terminat in tie-break disputat intre Steaua Bucuresti - Explorari Baia Mare a inceput prin castigarea primului act de catre echipa baimareana cu scorul de 25 - 20 , iar Steaua a egalat scorul castigand cu 28 - 26. Setul al treilea a fost castigat de stelisti , 25 - 20 dar baimarenii au reusit sa revina si s-au impus in setul patru ,25 -21. Ultimul act a fost foarte disputat dar se pare ca echipa bucuresteana a fost mai buna si a invins , scor 15 - 12 .

Rezultate :

VCM LPS Piatra Neamţ - Phoenix Şimleu 3 - 1 (9, -22, 20, 16)
Steaua - Ştiinţa Explorări Baia Mare 3 - 2 (-20, 26, 20, -21, 12)
CSM Agronomia Bucureşti - "U" Cluj 3 - 2 (-20, -16, 17, 20, 6)

Mentionam ca echipa Explorari Baia Mare s-a prezentat la Bucuresti cu un lot redus format din 9 jucatori, iar echipa CSM Universitatea Craiova s-a calificat automat deoarece echipa LPS Bihorul Oradea nu s-a inscris in turneul de Divizia A1 .

miercuri, 26 septembrie 2012

STEAUA BUCURESTI

Lotul cu care va incepe acest turneu antrenorul George Griogrie este urmatorul :
De la stanga la dreapta      R1 : 8- Risto Nikolov (centru) , 11- George Carpen (extrema), 7- Rade Dacovic (centru), 3- Alexandru Borcos (centru), 12- Cornel Miron (extrema), 4- Emil Manda (coordonator), 10- Raul Oprisor (universal/extrema),
                                         R2: 6- Alexandru Bacsis (extrema), 9- Grigoras Andrei (universal), 17- Marius Voicu (libero), 13- Tobosi Radu (coordonator), 5- Catalin Miron (extrema)

Handbal

Stiinta Bacau - 181 Bucuresti

Maine la ora 14:00 la Sala Sporturilor din Bacau va avea loc meciul dintre echipa de handbal feminin Stiinta Bacau si echipa 181 Bucuresti. Va asteptam in numar mare la sala sa le incurajam pe jucatoarele de la Stiinta .

Revenim cu rezultate si declaratii maine dupa meci .

INCEPE LUPTA

CUPA ROMANIEI LA VOLEI

Astazi 26.09.2012 incepe oficial lupta pentru medaliile din Cupa Romaniei atat la masculin cat si la feminin. In total astati vor fi 6 meciuri , trei la masculin si trei la feminin dupa cum urmeaza .

A 8-a editie a Cupei Marii Negre .

Echipa CVM Tomis Constanta organizeaza in acest weekend Cupa Marii Negre. Echipele participante sunt CVM tomis Constanta, echipa VFB Friedrichshafen antrenata de Stelian Moculescu  , castigatoarea Cupei Balcanice din acest an Istanbul Buyuksehir Belediyesi si italienii de la BCC-NEP Castellana Grotte.

ora 20.30: Istanbul BBSK- BCC NEP Castellana Grotte

Toate partidele pot fi urmărite pe postul neptun tv.

luni, 24 septembrie 2012

Istanbul Buyuksehir Belediyesi castigatoarea Cupei Balcanice

EXPLORARI BAIA MARE LOCUL TREI LA CUPA BALCANICA

Istambul Buyuksehir Belediyesi a câştigat ediţia din acest an a Cupei Balcanice la volei, ediţie desfăşurată la finalul săptămânii trecute, la Baia Mare.
             Antrenorul echipei baimarene Marius Botea, regretă faptul că Explorări Baia Mare nu a câştigat primul meci, cel cu Partizan Belgrad. "Am întâlnit două echipe care reprezintă cu mare cinste voleiul în Europa. În primul meci, cel cu Partizan Belgrad, am avut o evoluţie bună la început, adică primele doua seturi, după care, băieţii au avut o cădere inexplicabilă, care ne-a costat pierderea meciului. Am făcut anumite greşeli care, la acest nivel, te costă. Cu echipa din Turcia era greu să obţinem o victorie. Regretul meu este că nu am câştigat meciul cu Partizan Belgrad", a afirmat Marius Botea.
             Echipa pregătită de Marius Botea şi Sorin Pop a pierdut ambele meciuri, însă a avut un început bune de turneu, câştigând primele două seturi din primul duel, cel cu Partizan Belgrad. Jucatorii echipei Partizan Belgrad au stiut cum sa abordeze restul meciului si au profitat de greselile facute de echipa baimareana intorcand rezultatul in favoarea lor.

Rezultatele Cupei Balcanice :

Istanbul Buyuksehir Belediyesi - Partizan Belgrad 3 - 1 (19, 20, -22, 19)
Ştiinţa Explorări Baia Mare - Partizan Belgrad 2 - 3 (20, 20, -23, -16, -9)
Ştiinţa Explorări Baia Mare - Istanbul Buyuksehir Belediyesi 0 - 3 (-18, -16, -16)

duminică, 23 septembrie 2012

VOLEI : NOU TRANSFER LA SIMLEU

PHEONIX SIMLEUL SILVANIEI

Ultimul transfer al echipei ardelene este Paul Olar un jucator de 22 de ani ,1.77m inaltime adus pentru postul de libero . Acesta a activat in ultimii trei ani la echipa din Timisoara. Se pare ca au mai fost discutii si cu jucatorul Doru Ghimes de la Universitatea Cluj , tot pentru postul de libero dar in cele din urma conducerea de la Simleu l-au ales pe tanarul baimarean.
               Antrenorul Abraham Mircea a declarat ca este multumit de felul in care joaca Olar dar totusi se vede ca vine dupa o perioada de pauza de cateva luni dar orice sportiv poate evolua . Desigur si Paul Olar este incantat de noua s-a echipa si a spus ca se bucura ca v-a juca pentru cei de la Simleul Silvaniei.

HANDBAL : CSU SPARTAC BUCURESTI - STIINTA BACAU SCOR 16 - 27

AU CASTIGAT !

Astazi 23.09.2012 echipa de handbal Stiinta Bacau a avut meci in deplasare la Bucuresti ,meciul incepand la ora 15:00 la sala Floreasca. Prima repriza nu a fost stralucita pentru jucatoarele din Bacau dar la finalul acesteia au reusit sa conduca echipa bucuresteana cu scorul de 11 -8 .Se pare ca sfaturile antrenorilor au avut efect,  ca dovada formatia bacauana, condusa de Arsenie Ion (A1) si Oprea Costel (A2) a reusit sa se impuna  cu scorul de 27 -16 impotriva echipei CSU Spartac Bucuresti.

Formatia castigatoare a fost : Anghelescu Bianca (portar), Cilici Lacramioara (extrema stanga) , Rosu Madalina (extrema Dreapta) , Carligeanu Adina(inter drept) , Ciurariu Ana Maria (inter stang) Chelaru Adriana (centru) .

Echipa de handbal Stiinta Bacau v-a disputa , joi 27.09.2012  la Sala Sporturilor din Bacau ,meciul cu echipa 181 Bucuresti va asteptam la sala sa le sustinem asa cum se cuvine .

Turneu amical de volei

In perioada 21-22 septembrie la Buzau s-a desfasurat un turneu amical de volei intre echipele CS Rapid Bucuresti, Stiinta Bacau ,CS Arcada Galati si CSV Dacia Buzau.In acest turneu regula a fost ca echipele sa joace 4 seturi indiferent de rezultat asa ca am avut ocazia sa vedem si un meci egal in volei.
        Echipa din Bacau a fost foarte aprape sa iasa pe locul intai dar a pierdut in fata echipei din Galati cu 3 - 1la seturi intr-un meci foarte strans.Urmatorul meci a fost disputat impotriva echipei din Bucuresti castigat de bacauani cu scorul de 3 - 1 la seturi .In urmatoarea zi echipa din Bacau a infruntat echipa gazda ,Buzau cu care a facut un scor neintalnit la un meci de volei , 2 - 2 la seturi .
       Sextetul de baza a bacauanilor,antrenat de Corneliu Paduraru (A1) si Eusebiu Turcanu (A2),  a fost :Martin Codrut ( coordonator ) , Marciu Laurentiu (universal), Lazar Roberto (extrema), Saracutu Andrei (extrema), Gal Andrei (Centru) , Bitire Dan (centru) , Iagaru Valentin (libero).Au mai intrat pe parcursul meciurilor : Florea Dan (coordonator) , Farcas Vlad (coordonator) , Ursache Andrei (libero/extrema) , Vasiliu Florin (universal/extrema), Lazar Victor (universal) .